ADANA TAŞIMACILIK

Okunma Sayısı 126

Nadir’liler 58 yıldır topluca bayramlaşıyorlar

Nadir’liler 58 yıldır topluca bayramlaşıyorlar

Nadir’liler 58 yıldır topluca bayramlaşıyorlar

Darende’nin Nadir Mahallesi halkı ‘bayramlarda toplu olarak gezme’ geleneğini 58 yıldır devam ettiriyorlar.

Ramazan Bayramı’nda 58 yıldır sürdürülen geleneğin devam etmesiyle ilgili mahalle sakinlerinden Hacı Hüseyin Kalaycı, Haceviz Kalaycı, bu geleneği her Ramazan Bayramı’nda sürdüreceklerini söyledi. Mahallenin en yaşlısı Mehmet Yozgatlı, “Benim yaşım 78 bu mahallemizin süre gelen geleneklerinden biridir her bayramda da bu gezilerimizi yaparak birlik ve beraberliğimizin bir simgesi olmuştur bu bayramlaşmalar” dedi.
Muhtar Adnan Tunçtan ise, “58 yıldır süre gelen bu gelenekte ilk program mahallemizin en başındaki ev olan Merhum Sıtkı Güneş’in evinde Kur’an-ı Kerim okunarak başlanıyor. İkramından sonra mahalledeki evler tek tek ziyaret edilerek bayramlaşılıyor. Çocuklarımıza bu geleneği unutamamaları için bol bol sohbet ederek eski günleri yad ediyoruz” dedi.
Mahalle sakinleri ise, “Çocuklarımıza bu geleneğimizi miras bırakmak için bu anı hem yaşıyor, hem de yaşatıyoruz.” Dediler.

Nadir’liler 58 yıldır topluca bayramlaşıyorlar için 1 cevap

 • Hilmi keyhıdır

  Nadir Mahalle sakinlerinin ramazan bayramlarını tek tek tebrik eder mübarek olsun erim.
  Evet doğrudur uzun senelerden beri Nadir ve sayfiyede toplu bayramlaşma adet ve geleneği mevcuttur.
  Diğer mahallelerdeki toplu bayramlaşma adeti sonra başlamıştır.
  Dikkatimi çeken bir görüntü var,her neden ise nadir mahaleliler devamlı ramazan bayramının görüntü ve haberini veriyorlar,Kurban bayramından hiç dem vurmuyorlar,kurban bayramı yaz sezonuna gelmediğinden galiba öyle oluyor gibi,mesele dört günde olsa kurban bayramındada baba yurdunda olmak kurbanı Darende de kesmek,aslı olan budur.
  Resimde bir hayli tanıdık simalar gördüm,örneğin merhum Ata güneşin oğlu Hakan güneş.kurbanı rahat darende dwe keser ve gelebilir,buna benzer daha tanıdıklarım.
  Tavsiyem odurki ayni bertaberlik kurbandada görüntülensin.
  Kendi mahallem ibrahim paşa mahallesi necati bey caddesi sakinlerinde her iki bayram eşit şekilde bayramcı yumağı oluşturur.
  Nadir mahallesi bayramcılarının daha nice bayramlarda sağlıklı ve huzurlu bir şekilde birlik beraberlik içinde olmalarını dilerim.

Buraya Yorumunuzu Yazın